Terra insecta, czyli planeta owadów. Recenzja książki
Terra insecta, czyli planeta owadów. Jedne z nich budzą szacunek, a nawet sympatię, inne – obrzydzenie. Dlaczego owady są nam potrzebne?
Dobra książka górska. Jak ją napisać? Po czym rozpoznać?
Dobra książka górska – czyli jaka? Od kilku lat obserwujemy rosnącą popularność literatury górskiej. Praktycznie co tydzień odbywają się festiwale górskie lub podróżnicze. I nie ma festiwalu bez potężnego działu…
Wim Hof. Geniusz czy wariat? Człowiek, który oswoił zimno
Wim Hof przebiegł maraton za kołem podbiegunowym odziany w krótkie spodenki i sandały, w temperaturze -25 stopni Celsjusza. Pływa w lodowatej wodzie. Biega boso po śniegu. Jego metabolizm przyspiesza wówczas o 300 procent, a organizm wytwarza o połowę więcej ciepła niż ciało zwykłego człowieka.
Projekt Zdrowe Życie. Książka dietetyka klinicznego Michała Wrzoska
Książka dietetyka klinicznego Michała Wrzoska pod tytułem „Projekt zdrowe życie” jest praktycznym poradnikiem dla osób dążących do rewizji swoich nawyków żywieniowych, zdrowej redukcji masy ciała czy poprawy samopoczucia (co na użytek niniejszego artykułu można wytłumaczyć jako “dobre poczucie we własnym ciele”).
Bernadette McDonald, 8000 zimą. Recenzja książki
We wrześniu zeszłego roku premierę światową miała najnowsza książka Bernadette McDonald Winter 8000. Już w styczniu zaś nakładem wydawnictwa Agora ukazało się jej polskie tłumaczenie.
Kilian Jornet, Niemożliwe nie istnieje. Recenzja
Reinhold Messner pisał o morderstwie niemożliwego. Kilian Jornet twierdzi, iż niemożliwe nie istnieje. O co chodzi? Zapraszam do lektury recenzji najnowszej książki Kiliana Jorneta Niemożliwe nie istnieje.
Persephona i inne nowe drytoolowe ekstremy w sercu Alp
Persephona i inne ekstremy w świątyni drytoolingu. Filip Babicz wytycza i prowadzi nowe, trudne drogi w rejonie Hades w jaskini Gran Borna. Co nowego?
Escalation Procedure D15+. Wywiad z Darkiem Sokołowskim
21 września Darek Łysy Sokołowski poprowadził w stylu DTS autorską linię Escalation Procedure w rejonie Tomorrow’s World w którą wycenił na D15+. We wspinaniu najważniejsi są ludzie – stwierdza jednoznacznie, gdy rozmawiamy o pracy nad linią, o wspinaniu…
Freeganizm – ekologia czy fanaberia? Czym jest ta inicjatywa?
Freeganizm – ekologia czy fanaberia? Grzebanie po śmietnikach czy racjonalne korzystanie z porzuconych przez innych zasobów żywności?
Rekord na południowej grani Aiguille Noire de Peuterey – Filip Babicz
Rekord na południowej grani Aiguille Noire de Peuterey! Filip Babicz przebiega solo 1400 metrów pionowej ściany w godzinę i trzydzieści minut!
Integralissima di Peuterey dla Filipa Babicza!
Integralissima di Peuterey – Babicz jako pierwszy w historii pokonuje solo najdłuższą wznoszącą grań Alp w rekordowym czasie 17 godzin!
Jakub Mateusz Boruń, Stoję za Tobą. Recenzja filmu
Jakub Mateusz Boruń – zamknięta przestrzeń obłędu w filmie „Stoję za Tobą”.
Jakub Kornhauser, Premie górskie najwyższej kategorii. Recenzja
Jakub Kornhauser tka niespotykanej urody impresję ze swych wycieczek rowerowych wokół Krakowa.
Marcin Miotk: kiedyś wrócę w góry najwyższe. Wywiad
Marcin Miotk opowiada o himalaizmie, wspinaniu solowym, odpowiedzialności oraz o tym, na ile wizerunek Szerpów jest zgodny z rzeczywistością.
Jean-Marc Rochette, Wilk. Recenzja niezwykłego komiksu
Wilk – komiks Jean-Marca Rochette’a. Szacunek do przyrody, tęsknota za przeszłością, oszczędność środków wyrazu.