Znakomite wieści z Doliny Aosty! Filip Babicz pokonuje w stylu DTS Ade Integrale D15+. Prawdopodobnie jest to najdłuższa i najtrudniejsza na świecie droga drytoolowa po w pełni naturalnych chwytach.
Przebieg drogi
Na drogę Ade Integrale składają się dwie odrębne linie: Ade oraz Erebo. Filip wytyczył i poprowadził Ade w 2018 roku. Trzy tygodnie temu zaś podjął na nowo prace ekiperskie w jaskini Gran Borna. Efektem jest wytyczenie i autorskie prowadzenie linii Erebo.
Erebo zaczyna się tam, gdzie kończy się Ade, to jest na potężnym bloku skalnym w centrum jaskini. Linia oferuje trzydzieści metrów technicznego wspinania w dachu i dużym przewieszeniu. Wspinaczka kończy się natomiast efektownym zejściem na wieńczący drogę kamień.
Jak asekurować na tak długiej drodze?
Aby pokonać Ade Integrale, należy przejść obie drogi w ciągu. Podczas przejścia Filipowi towarzyszyło dwóch asekurantów. Jeden z nich asekurował na pierwszym wyciągu, drugi zaś – na następnym. Zarówno podczas przejścia pierwszego jak i drugiego wyciągu konieczne było przeciągnięcie liny. W tym celu Filip założył autoasekurację i wybrał linę, by opadła na ziemię – mniej więcej w połowie Ade. Wóczas pierwszy asekurant wypiął się z przyrządu i przeniósł spod startu drogi w miejsce, gdzie lina sięgała ziemi. Wówczas podjął asekurację na nowo. Po tym, jak Filip doszedł do końca pierwszego wyciągu, lina została ponownie przeciągnięta. Asekurację przejął drugi asekurant, zaś pierwszy pomógł w przeciągnięciu liny. Oczywiście podczas tych zabiegów Filip nie obciążał żadnego ze stanowisk autoasekuracyjnych.
W ten sposób Ultrawszechstronny Sportowiec Roku 2018 połączył oba wyciągi wyjątkowej, wizjonerskiej linii w całość.

Ade Integrale D15+ – perła w koronie jaskini Gran Borna
Ade Integrale jest efektem czterech lat intensywnej pracy i zaangażowania, ale przede wszystkim jest realizacją śmiałej, niecodziennej wizji. Warto podkreślić, że siedemdziesięciometrowa droga biegnie wyłącznie po naturalnych chwytach, dostarczając wysublimowanych trudności technicznych oraz niesztampowych wrażeń estetycznych.
Na przejście Ade Integrale potrzebowałem w sumie 46 wspinaczki. Ade Integrale od najniższego punktu jaskini prowadzi w głąb groty i kończy się zejściem na ziemię w jej najwyższym punkcie. Na całość drogi składają się 104 chwyty (165 przechwyty), wszystkie naturalne. To właśnie czyni ją unikatem w świecie ekstremalnego drytoolingu. Jest to zdecydowanie najdłuższa i zarazem jedna z najtrudniejszych dróg, jakie kiedykolwiek przeszedłem. Biorąc pod uwagę trudności techniczne i wytrzymałościowe, zaproponowałem wycenę D15+. Tym samym powstała najprawdopodobniej najtrudniejsza droga drytoolowa na świecie prowadząca wyłącznie po naturalnej rzeźbie skały.
Obecnie Filip przygotowuje się do wyprawy do Karakorum w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego. Natomiast po powrocie zapowiada mierzenie się z dalszymi interdyscyplinarnymi projektami. O pracy nad drogą oraz szczegółach przejścia Filip opowiedział w wywiadzie.
fot. Stefano Jeantet