Projekt Zdrowe Życie to książka dietetyka klinicznego Michała Wrzoska. Została opracowana jako praktyczny poradniki dla osób dążących do rewizji swoich nawyków żywieniowych, zdrowej redukcji masy ciała czy poprawy samopoczucia (co na użytek niniejszego artykułu można wytłumaczyć jako “dobre poczucie we własnym ciele”).
Dla kogo Projekt Zdrowe Życie?
Jest to pozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się zdrowym stylem życia. Sposoba się osobom chcącym zadbać o prawidłowe odżywianie i współpracę ze swoim organizmem. Przypadnie do gustu ludziom, którzy mają dość katowania się dietami i ćwiczeniami, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Stworzona jest dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą zdrowo schudnąć i utrzymać dobrą formę.

Projekt Zdrowe Życie – największe zalety
Książka jest napisana jest w formie przejrzyście uporządkowanych rozdziałów, poświęconych poszczególnym aspektom prawidłowego odżywiania. Logiczny i przekonujący wykład, dobrze dobrana grafika i solidna podbudowa naukowa czynią z tej książki naprawdę wartościową pozycję. Jednak spokojnie: nie ma w niej wielu trudnych słów, a jeśli są, autor rzetelnie je objaśnia.
Co najbardziej przypadło mi do gustu?
Przede wszystkim przypadło mi do gustu zapewnienie autora książki Projekt Zdrowe Życie, że kawa jest zdrowa. Ponadto doceniam jego rozprawę z pokutującymi wciąż w powszechnej świadomości mitami. Jakie to mity? Ano takie, że trzeba się głodzić i katować wyczerpującym treningiem, by osiągnąć rezultaty. Nowoczesne podejście do kwestii dbania o siebie wyklucza skrajności takie jak monodiety, głodówki, regularnie powtarzane, maksymalne obciążenie treningowe. Nie jest więc autor w tych kwestiach oryginalny, ale tym lepiej. Bowiem Michał Wrzosek dba przede wszystkim o to, by podzielić się najnowszą wiedzą na temat odpowiedniego odżywiania i stylu życia. Nie szuka krótkotrwałego poklasku w stylu „zapewniam, stracisz 20 kilo w 10 dni, bez wysiłku”. Nie jest też celebrytą, który chciałby szpanować wykorzystaniem trudno dostępnych lub bardzo drogich składników diety. Ogromnym plusem jest zbiór prostych do wykonania, gotowych przepisów na smaczne i zdrowe posiłki.
Brzmi pięknie, ale czy książka ma jakieś wady?
Książka ma jedną, sporą wadę: ani za Ciebie nie schudnie, ani niczego nie ugotuje, ani nie pójdzie za Ciebie na trening. Za to z pewnością wskaże, jak stopniowo zbliżyć się do wymarzonego ideału sylwetki i, co ważniejsze, samopoczucia. Projekt Zdrowe Życie spróbuje nie tylko przekonać Cię do porzucenia zgubnego nawyku popijania koli czy zaglądania do fastfoodów, ale także logicznie wytłumaczy, dlaczego. Dla bardziej skrupulatnych osób znajdzie się kilka zagwozdek matematycznych, jak obliczenie swojego dobowego zapotrzebowania na energię. Nieszczególnie szczęśliwym rozwiązaniem jest zamieszczenie, i to na samym początku książki, kilku wywiadów autora ze swoimi podopiecznymi. Owszem, zdjęcia i dane liczbowe przekonują nas, że warto z Wrzoskiem współpracować. Ale pytania w stylu „co mnie wyróżnia na tle innych” mogą zakrawać o arogancję. Układ graficzny książki sprawia jednak, że można ten rozdział po prostu pominąć i skupić się na jej niewątpliwej wartości merytorycznej.

Ciekawostki, czyli wybór interesujących cytatów z książki Projekt Zdrowe Życie
- Trening to nie pokaz mody – trafiony, zatopiony, drogie instagramerki!
- Najskuteczniejsza dieta dla Ciebie to taka, którą możesz utrzymać na zawsze. Więc pożegnaj się z wydumanymi dietami typu „gotowa na plażę w 14 dni”.
- Pijąc jedną szklankę słodkiego napoju każdego dnia, możesz w ciągu roku przytyć nawet 5 kg!
- Nie ma dowodów na to, że spożywanie śniadania sprzyja zmniejszeniu masy ciała lub że pominięcie śniadania prowadzi do zwiększenia masy ciała. Szach – mat dla zwolenników zmuszania wszystkich wokół do znienawidzonego (przez niektórych) porannego posiłku.
- Czarna kawa ma bardzo niską wartość energetyczną i może pomóc w osiągnięciu lepszej masy ciała.
Oczywiście powyższe cytaty, jakkolwiek pocieszające, są wyrwane z szerszego kontekstu. Warto przeczytać całość. Autor bowiem nie stroni od opartego o badania naukowe wyjaśnienia przedstawianych w książce tez.
Artykuł został opublikowany w Outdoor Magazynie.