Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego.
Ból stawów kolanowych to przypadłość, z którą boryka się wielu ludzi. Zazwyczaj jest to problem nasilający się z wiekiem, ale pojawiają się też młodzi pacjenci z kontuzjami lub sportowcy.
Czasami farmakoterapia i fizjoterapia nie wystarcza w zwalczaniu tej dolegliwości. Wtedy konieczna staje się wymiana stawu kolanowego. Okazuje się jednak, że sama operacja nie jest kluczem do sukcesu.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego jest koniecznością.
Średnio trwa ona około pół roku. Składa się z kilku etapów. Na początku skupia się uwagę na zwalczaniu bólu i obrzęku pooperacyjnego oraz pracy mięśni. Najczęściej pacjent musi poruszać się przy pomocy kul. W kolejnym stadium wprowadzane są bardziej skomplikowane ćwiczenia, jak samodzielne wchodzenie po schodach, czy jazda na rowerze stacjonarnym. Wszystko powinno się odbywać pod okiem specjalisty fizjoterapeuty, który w sposób indywidualny potrafi dobrać rodzaj aktywności.
Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego jest procesem złożonym i wymagającym wielu wyrzeczeń i poświęceń. Czasami długość jej trwania może zniechęcić. Należy jedna pamiętać, że aby wrócić do pełnej sprawności i nie zniweczyć efektów całej operacji, warto zebrać siły i popracować nad sobą. Później z uśmiechem na twarzy można spędzać czas na dawnych aktywnościach, podróżach górskich czy wycieczkach rowerowych.