Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

0
522

Rehabilitacja

Osoby, które doznały urazu kończyn często wymagają zabiegów operacyjnych a następnie kilkutygodniowej rehabilitacji. Dzięki temu mogą powrócić do dawnej sprawności.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego zależy od kilku czynników i są nimi: stopień złożoności urazu, wiek pacjenta oraz jego dotychczasowa aktywność fizyczna.

Skręcenie stawu skokowego wcale nie wymaga dużej aktywności fizycznej, może zdarzyć się podczas spaceru, marszu lub schodzenia po schodach. Jego powodem może być noszenie nieodpowiedniego obuwia lub kłopoty z zachowaniem równowagi.

Inaczej wygląda rehabilitacja schorzenia, które się powtarza a inaczej wtedy, gdy pojawiło się po raz pierwszy. Przy powtarzających się schorzeniach konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej. Może okazać się, że struktura torebkowo-więzadłowa jest uszkodzona.

Po uszkodzeniu stawu skokowego trzeba przede wszystkim dać odpocząć nodze, której dotyczy sytuacja. Jej przeciążenie może spowodować pogłębienie urazu.

Zazwyczaj sam odpoczynek już przynosi dobre rezultaty i jeśli sytuacja nie pojawia się notorycznie, nie trzeba robić nic więcej. Po skręceniu przydaje się zimny okład z lodu, który pomoże w zredukowaniu opuchlizny. Zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni kończyna wraca do dawnej sprawności.